CTCB-I CLEANROOM TESTING COURSE

CLEANROOM TESTING COURSE Professional - Associate - Education

CTCB-I Cleanroom Testing and Certification Board – International

14-16  Ekim  2022 Titanic Deluxe Golf Belek - Antalya

CTCB-I ve eğitimlerin içeriği nedir?

Temizodalarla çalışan çoğu insanın kendilerini temizoda profesyonelleri olarak tanımlamaları için yeterli uzmanlığı vardır fakat yine de bunu saygı duyulan bir eğitim enstitüsünden alınmış bir sertifikayla kanıtlamak isteyebilirler. Uluslararası Temizoda Test ve Sertifikasyon Kurulu (CTCB-I), eğitici kurslar temin edip, eğitim ve resmi sınavlar sonucunda yetkin kişileri sertifika ile ödüllendirmekte.

Temizoda teknolojilerinde çalışan kişilerin de farkında olacağı gibi, bu konuda ileri eğitim veren az sayıda kurs bulunuyor. Bununla birlikte; profesyonel yeteneklerini geliştirmek, terfi alma şansını arttırmak veya sadece temizodalarla alakalı daha çok bilgi sahibi olmak isteyen birçok kişi var.

Bir temizoda inşa edildikten hemen sonra, ve kullanıldığı süreç boyunca, test edilerek doğru çalıştığından emin olması gerekir. Temin edilen havanın miktarı ve kalitesi, temizodalar arasındaki ve içindeki hava hareketi, temizoda içindeki parçacık ve mikrobiyolojik sayımlarının doğru olması gerekir. Bir temizodanın test edilmesi beceri gerektirir ve CTCB-I eğitimleri bunu sağlamak üzerine hazırlanmıştır.

Eğitimi kim veriyor?

Eğitim ve sertifikasyon CTCB-I tarafından yürütülüyor. CTCB-I İskoç Kontaminasyon Kontrol Derneği (S2C2) tarafından, S2C2’nin görevlerini yerine getirmek amacıyla kurulmuş,  kar amacı gütmeyen bir eğitim girişimidir. İrlanda Temizoda Derneği CTCB’ye 2003’te katılmasının ardından R3Nordic, VCCN, Belçika Temizoda Çalışma Grubu ve Türkiye Temizoda Teknolojileri Derneği de CTCB’ye katılmıştır. 2009 yılında organizasyonun ismi uluslararası boyutunu yansıtmak adına CTCB-I olarak değiştirilmiştir.

CTCB eğitiminin kalitesi; birçoğu BSI ve ISO temizoda standartları komitesi üyesi olan deneyimli temizoda teknolojileri profesyonellerinden oluşan bir Danışma Kurulu tarafından garanti edilir ve eğitimin içeriğini, şeklini ve sınavları denetler. Danışma Kurulu sık sık bir araya gelip eğitim içeriğini ve işleyişini kontrol eder. Eğitim, ICCCS tarafından uluslararası akreditasyona sahiptir.

Profesyonel:  Mesleği temizoda testi olan ve rutin olarak temizoda testlerini her açıdan uygulayan kişiler için. Son sınavları sırasında minimum 2 senelik deneyimleri olması gerekmekte. Başvurup gerekli niteliklere sahip olduğunuz onaylandığında talep edilecekler aşağıdaki gibidir:

  • Kendi kendinize çalışmanız için gönderilen ders notlarını çalışmanız, derse katılmanız, ve temizoda testiyle alakalı yazılı sınavı geçmeniz
  • (a) Filtre bütünlük testi ve (b) Hava hız ve hacim ölçümü konularında pratik bir sınavı geçerek yüksek yeterlik göstermeniz
  • Filtre bütünlüğü testi ve hava hız ve hacim ölçümü konularında bir günlük pratik dersine katılmanız.

Associate: Temizoda testinin bazı kısımlarına aşina olan ve konu hakkında bilgi edinmek isteyen veya temizoda testinde iki yıldan daha az süredir çalışmakta olan fakat sertifikasyon eğitimini profesyonel statüsüne doğru bir eğitim ve çalışma olarak kullanmak isteyen kişiler için. Associate eğitimi için başvurup gerekli niteliklere sahip olduğunuz onaylandığında talep edilecekler aşağıdaki gibidir:

  • Belirtilen eğitim notlarını çalışmanız, derse katılmanız ve ardından temizoda test etmeyle alakalı yazılı sınavı geçmeniz.
  • Filtre bütünlüğü testi ve hava hız ve hacim ölçümü konularında bir günlük pratik dersine katılmanız.

Eğitim/Bilgilendirme: CTCB-I eğitiminin teori kısmı genel anlamda temizoda testinin gereklilikleri, uygulama detayları ve test edilmesi gereken parametreleri daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Temizoda testiyle alakalı teorik eğitimi, konusunda uzman kişilerden, güncel standartlara düzenlemelere uygun olarak alabileceksiniz. Bu ilk adımı atmak bir sonraki adım olan associate basamağına, ve hatta uzun vadede profesyonel seviyesine geçişinizde yardımcı olacaktır.

Kaydın ardından aday kendisi çalışmak için gerekli ders notlarını, pratik sınavın nasıl çalıştığına dair bilgileri ve bir sonraki sınav döneminin tarihine dair bildirimi alacak. ISCC2022’de gerçekleşecek olan CTCB-I eğitimlerinin de program taslağı ise aşağıdaki gibi:

-14 Ekim Cuma: Temizoda test teori dersi ve sertifikasyon

-15 Ekim Cumartesi: Pratik ölçümlerin gösterimi ve teorik sınav

-16 Ekim Pazar: Temizoda profesyoneli adayları için pratik sınav

Eğitimi yeterli sonuçlarla tamamlayan adaylar bir CTCB sertifikası alacak, profesyonel sertifikayı almaya hak kazananlar ICS ve CTCB’nin “Kayıtlı Temizoda Test Personelleri Listesi”ne eklenecek. Bu kayıt, sertifikayı alan kişinin çalıştığı firmayı değil kendisini kapsar. Sertifikalı kişi 5 yıl boyunca bu listede kalır, ardından yeniden sertifika almaları gerekir.

ONLINE KAYIT : https://www.iscc2022.com/ctcb-i

03.08.2022